Styl smart czy smart casual? Stylistki podpowiadają, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Wygląd zewnętrzny wpływa na wiele aspektów relacji międzyludzkich – od tego, czy polubimy daną osobę, po to, czy będziemy chcieli z nią współpracować. Sile, jaką ma pierwsze wrażenie, poświecono konferencję Society for Personality and Social Psychology w Austin. – Gdy tylko zobaczymy drugiego człowieka, od razu wykształcamy dotyczące go pierwsze wrażenie – mówił Nicholas Rule z Uniwersytetu w Toronto podczas konferencji.

Warto mieć tę świadomość wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną i odpowiednio dobrać strój. Co to oznacza? Trzeba wpasować się w klimat, którym rządzi się dany urząd, korporacja, stowarzyszenie czy mikrofirma.

Klasyczny dress code

Wybierając się więc na rozmowę kwalifikacyjną do dużej korporacji, można sprawdzić na stronie internetowej informacje na temat danej firmy i skupić  na galerii z wydarzeń firmowych. O panujący w firmie dress code można zapytać także osobę z działu HR. Standardowo w urzędach, ministerstwach, bankach, międzynarodowych korporacjach najlepiej pojawić się w ciemnym garniturze i jasnej koszuli – w przypadku panów oraz w marynarce i spódnicy w kolano – w przypadku pań. Nie należy też przesadzać z dodatkami np. biżuterią. Zarówno kandydaci, jak i kandydatki do pracy, na rozmowę powinni włożyć kryte buty.

„Styl smart – to taki, w którym zawsze mówimy o garniturze. Całość wizerunku jest stonowana” – mówi Aleksandra Frątczak-Biś, osobista stylistka. Dodaje, że koszula do garnituru musi być z długim rękawem. Materiały, w stylu smart są matowe.  

Elegancki luz, czyli smart casual

Zdarza się, że firmy odchodzą od klasyki i pozwalają sobie na odstępstwa. W tej wersji na spotkanie o pracę panowie mogą pozwolić sobie na zestawienie garnitur i np. biała bawełniana bluzka, a panie zamiast kostiumu założyć klasyczną sukienkę. Buty? Wciąż zakryte, ale np. baleriny zamiast modelu na półtora centymetrowym obcasie. Podczas rozmowy w takiej firmie można pozwolić sobie na niewielki modowy akcent np. torebkę w modnym kolorze.

Elegancki luz jest coraz bardziej powszechny na wszelkich stanowiskach, które wiążą się ze spotkaniami z klientem. Firmom zależy, żeby ich przedstawiciele zachowywali elegancję, ale jednocześnie zjednywali sobie klientów, luzem. Ta filozofia przekłada się na wymagania względem stylu.

„Kobieta powinna zadbać o minimalizm” – radzi Maja Szablewska. Jej zdaniem zawsze obroni się zestawienie kolorów, czerni i bieli. Jednocześnie podkreśla, czy uczesaniem, kolorem szminki czy kolorem paznokci wyrażać siebie.

Pełna dowolność. Kiedy dress code nie ma znaczenia

Rekruterzy z pewnym przymrużeniem oka podchodzą do stylizacji specjalistów, zwłaszcza informatyków i inżynierów. Tu strój schodzi na drugie znaczenie, zwłaszcza gdy poszukiwania idealnego kandydata trwały od miesięcy.

Szaleństwo stylizacyjne dozwolone jest także wśród osób, które ubiegają się o pracę w zawodach kreatywnych od grafika po redaktora działu moda. Wciąż jednak obowiązuje zasada doboru stroju do okazji. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga elegancji.

Lista rzeczy zakazanych, czyli czego nie można założyć na rozmowę

Dobierając strój, trzeba pamiętać w rzeczach, których nie wypada założyć niezależnie od miejsca, w które się wybieramy. I tak na liście są:

  1. Bluzki z dekoltem,
  2. Buty odkrywające palce i pięty,
  3. Kabaretki lub rajstopy z wzorami
  4. Rzucające się w oczy dodatki,
  5. Szorty i mini spódnice,
  6. Nieuprasowane ubrania.

Pamiętaj na zrobienie pierwszego wrażenia masz kilkanaście sekund. Wykorzystaj to dobrze.

Zobacz również: