Sprawdź jakie sygnały wysyła Ci organizm gdy pijesz za mało wody!

Mało co orzeźwia tak dobrze jak szklanka zimnej wody. Jednak wiele z nas sięga po nią zbyt rzadko i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Czasami narzekamy na różnego rodzaju bóle czy zły nastrój, doszukujemy się chorób czy niedoborów witamin i minerałów, a przyczyną naszych utrapień jest po prostu brak odpowiedniej ilości płynów. Sprawdź jakie są oznaki, że pijesz za mało wody!

1. Suchość w ustach
Za każdym razem gdy poczujesz suchość czy niesmak sięgaj po wodę, prawdopodobnie to właśnie jej Ci w takich momentach trzeba. Woda nawilży błony śluzowe zarówno w jamie ustnej jak i w gardle, dzięki czemu produkowane są większe ilości śliny.

2. Sucha skóra
Skóra to nasz największy organ, musi więc zostać dobrze nawodniona. Brak wody oznacza brak potu, organizm będzie miał utrudnione oczyszczanie się, a to może prowadzić do dużych problemów. Spożywanie za małej ilości płynów prowadzi również do problemów z cerą.

tumblr_nkr0ykp53z1up9ckeo1_500
3. Suche oczy
Gdy pijesz za mało wody wysychają Twoje kanaliki łzowe!

4. Duże pragnienie

5. Ból stawów
Nasz chrząstki i dyski między kręgowe składają się w 80% z wody. Pijąc odpowiednią ilość wody sprawiasz, że Twoje stawy są w stanie wytrzymać wstrząsy wywołane chociażby bieganiem czy skakaniem.

joint-pain 6. Spadek masy mięśniowej
Twoje mięśnie również składają się w dużej mierze z wody. Pamiętaj, aby pić przed, w trakcie oraz po wysiłku, by Twoje ciało pozostało nawodnione, a płyny trafiały do wszystkich właściwych miejsc w Twoim organizmie.

7. Dłużej chorujesz
Picie odpowiedniej ilości wody pozwala na wypłukiwanie z organizmu wszelkich toksyn. Bez wody nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować. Natomiast gdy spożywamy jej za mało organy zaczynają ją pobierać z np. krwi, co prowadzi do gamy innych problemów.

8. Osłabienie
Odwodniony organizm pobiera wodę z krwi, natomiast brak dobrze nawodnionej krwi prowadzi do braku wystarczającej ilości tlenu w naszych ciałach. Brak tlenu sprawia, że stajemy się senni i słabi.

tired

9. Uczucie głodu
Czasami wydaje nam się, że jesteśmy głodni, a tak naprawdę potrzebujemy się nawodnić. Pamiętaj, że jedzenie jest dla organizmu wysiłkiem, a żeby dobrze sobie z nim radzić potrzebuje paliwa jakim jest woda!

10. Przedwczesne starzenie
Im jesteśmy starsi tym mniej wody ma nasz organizm, co za tym idzie musimy dostarczać jej jeszcze więcej.

11. Ból i zawroty głowy

12. Zbyt rzadko chodzisz do łazienki
Niedobór wody sprzyja infekcjom układu moczowego!

13. Problemy z trawieniem
Możesz cierpieć m. in. na zgagę.

 

Zobacz również: