Po czym poznasz, że to migrena, a nie zwykły ból głowy?

Migrena jest chorobą przewlekłą, na którą cierpi nawet 28% światowej populacji. Wśród tych, których dopadają silne bóle głowy, są przede wszystkim kobiety. Medycy potwierdzają, że aż 70% pacjentów, u których diagnozuje się migrenowe bóle głowy to właśnie panie. Okazuje się jednak, że nie zawsze migrena rozpoznawana jest odpowiednio. Bardzo często mylona jest ze zwykłym bólem głowy.

Różnica pomiędzy migreną a zwykłym bólem głowy

Bóle migrenowe są zazwyczaj znacznie bardziej intensywne niż zwyczajny ból głowy. Co więcej, ból ten pojawia się najczęściej tylko po jednej stronie głowy, jest pulsujący, pojawia się nagle i od razu jest tak mocny, że nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Migrena jest o wiele bardziej dokuczliwa.

Zwykły ból głowy może mieć różne nasilenie. Może też pojawiać się w obrębie całej głowy, części potylicznej, można odczuwać go po stronie zewnętrznej albo w głębi czaszki. Na początku jest też łagodny, po czym rozwija swoją intensywność. Jeśli reakcja pacjenta będzie natychmiastowa, można go w skuteczny sposób szybko zniwelować. Z migreną już nie jest tak łatwo.

Symptomy migreny

Osoby, które doskonale wiedzą, z jak dużą dysfunkcją wiąże się migrena, potwierdzają, że są w stanie rozpoznać jej symptomy. Zanim jeszcze pojawią się silne bóle migrenowe, pacjent może odczuwać znużenie, zmęczenie, zmiany nastroju, a nawet większe pragnienie. Co więcej, naukowcy odkryli, że migrenę może zwiastować wzmożone ziewanie. Pojawia się ono na dzień lub dwa przed atakiem bólu.

Migrena z aurą

O migrenie z aurą można mówić wtedy, gdy ból głowy występuje wraz z całym zespołem objawów neurologicznych. Pacjenci mówią o drętwieniach rąk oraz nóg, bólu mięśni, widzeniem jasnych plamek, uczuciu wbijania szpilek w obrębie głowy. Właśnie wtedy powinien być podany lek na ból głowy, bo migrena pojawi się w przeciągu 30 najbliższych minut.

Niektóre leki nie radzą sobie z całkowitym wyeliminowaniem bólu. Inne łagodzą go albo skracają czas występowania napadu choroby – pamiętajmy, że migrenowe bóle mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Najlepszym rozwiązaniem są farmaceutyki z kwasem tolfenamowym. Działają one nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. Dzięki temu pozwolą szybko wrócić do dotychczasowej aktywności.

Objawy towarzyszące

Okazuje się, że migrena to nie tylko uporczywy ból głowy. Pacjenci bardzo często uskarżają się również na inne, współtowarzyszące dysfunkcje. Do takich zaliczają się nudności, światłowstręt, wrażliwość na hałas. Chorzy mogą zauważyć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunkę.

Lek na ból głowy powinien być podany natychmiast po zauważeniu tych objawów. Bagatelizowanie migreny może przyczynić się do występowania dużo gorszych dysfunkcji organizmu. Do takich zaliczyć można problemy ze wzrokiem – w czasie migreny może pojawiać się niedowidzenie lub podwójne widzenie.

Zobacz również: