Kąpiele a zdrowie…

Zanurzanie się w wodzie ma na celu nie tylko zadbanie o higienę osobistą, ale również odpoczynek i zdrowie. Mało co jest tak przyjemne jak gorąca kąpiel w zimowy wieczór czy wskoczenie do morza w upalny, letni dzień.
Zarówno zimna i gorąca woda mają swoje zalety, i mogą być wykorzystywane tak, by wpłynąć na nasze organizmy. Na przykład – sportowcy często zanurzają się w lodowatej wodzie by zapobiegać kontuzjom i przynosić ulgę nadwyrężonym mięśniom i stawom.

Niezależnie od temperatury, korzyści wynikające z brania kąpieli zostały naukowo udowodnione. Kąpiele mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na stan zarówno ciała, jak i umysłu.

Serce
Chociaż kąpiele w bardzo gorącej wodzie mogą niepotrzebnie nadwyrężać serce, ciepła woda może sprawić, że Twoje serce zabije szybciej i będzie miało zapewnione zdrowy wysiłek. Dodatkowo poprawi cyrkulację. U zdrowych osób ciepła kąpiel może pomóc w obniżeniu ciśnienia i poprawić funkcjonowanie serca.

Oddychanie
Kąpiele mogą pomóc Ci w łatwiejszym oddychaniu. Zanurzanie w wodzie po całą klatkę piersiową ma dobry wpływ na pojemność płuc oraz pobieranie tlenu. Jeżeli woda jest ciepła Twoje serce bije szybciej, wzrasta pobieranie tlenu, a para wodna oczyszcza zatoki. Chłodna, na przykład podczas pływania w nieogrzewanym basenie, może pomóc w zmniejszaniu ryzyka złapania przeziębienia wśród ludzi cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Pływanie może sprawić, że Twoje płuca się wzmocnią i będą miały większą pojemność, gdyż podczas pływania musisz brać dłuższe i głębsze oddechy.

Mózg i układ nerwowy
Zanurzanie w wodzie redukuje poziom stresu i lęku, zwalcza bóle i poprawia nastrój. Kąpiele dają również ulgę kręgosłupowi.

Mięśnie, stawy i kości
Rozciąganie i ruszanie się w wodzie ma mały wpływa na stawy, mięśnie i kości, jednak jest to bardzo efektywna metoda ćwiczeń przez opór, który stawia woda.

Hormony
Kąpiele w chłodnej wodzie balansuje poziom kortyzolu i beta-endorfiny, natomiast w ciepłej wzrasta poziom serotoniny, która jest produkowana przez mózg gdy jesteśmy szczęśliwi.

Skóra, włosy, oczy
Kąpiele oczyszczają i nawilżają skórę, włosy i oczy. Nie tylko picie wody ma pozytywny wpływ na zdrowie i nawodnienie, ale również przebywania w niej, co możemy dodatkowo wzmocnić poprzez dodanie np. olejków do kąpieli. Gorąca woda rozszerza pory, co ułatwia skórze oczyszczanie się, zimna natomiast je zwęża, redukuje potliwość i napina skórę.

Temperatura ciała
Kąpiele niesamowicie szybko regulują temperaturę Twojego ciała.

Badania wskazują, że przebywanie czy w zimnej, czy w ciepłej wodzie jest niezwykle zdrowe. Warto jednak dowiedzieć się czy nie przeciwwskazań zdrowotnych byśmy korzystali z tych przyjemności.

 

Zobacz również: