Jaka jest funkcja masła orzechowego w diecie sportowca?

Masło orzechowe nie tylko jest pyszne, ale również zawiera wiele wartościowych składników odżywczych. Dzisiaj zalecane jest między innymi osobom, które chcą się odchudzać, a także sportowcom. Dlaczego warto je jeść?

Głównym składnikiem masła orzechowego są prażone orzechy arachidowe, czyli orzechy ziemne. Zasadniczo naturalne masło orzechowe nie powinno zawierać żadnych innych składników, ale w sprzedaży znaleźć można również masła z dodatkami, na przykład tłuszczem palmowym, cukrem czy dodatkami smakowymi, na przykład kakao. Gdy chcesz jeść zdrowo, wybierz masło orzechowe bez cukru i dodatkowych tłuszczów, które nie zawiera tak wielu kalorii. Ma za to dużo białek roślinnych, niewiele węglowodanów, zdrowe tłuszcze i błonnik.

Orzechy arachidowe, z których powstaje mało orzechowe, są źródłem wielu witamin i minerałów, które są niezbędne w naszym organizmie. Przede wszystkim posiadają dużo witamin z grupy B, witaminę A, która odpowiada za prawidłową prace wzroku oraz budowę kości, także witaminę E, która wspiera układ krążenia i metabolizm. Oprócz tego ten wyśmienity produkt zawiera też cenny kwas foliowy oraz niacynę, które odpowiadają za efektywną pracę układów nerwowego i pokarmowego.

Wobec tego masło orzechowe jest wartościowym składnikiem diety – także diety sportowca. Co więcej, sprawdzi się wszędzie wtedy, gdy chce się zredukować ilość węglowodanów w diecie. Wtedy będzie pełniło rolę wyśmienitego źródła energii oraz składników odżywczych. Można jeść je wtedy jako dodatek do posiłku czy też z odżywkami białkowymi. Z masła orzechowego można wyczarować też pyszne ciasteczka i inne słodkości.

Jeżeli chcesz kupić masło orzechowe bez cukru, najlepiej szukać go w sklepach internetowych, także tych dla sportowców. W sprzedaży można znaleźć je między innymi w sklepie Guiltfree.pl, który specjalizuje się w sprzedaży zdrowej żywności. W asortymencie Guiltfree.pl znaleźć można masło orzechowe klasyczne, odtłuszczone, masło z dodatkiem czekolady, a także inne masła z orzechów, na przykład z nerkowców czy migdałów.

Zobacz również: