Hygge, duński sposób na szczęście, którym żyje cały świat. 10 prostych przyjemności, które umilą ci dzień

Po tym, jak na rynku ukazała się książka „Klucz do szczęścia”, świat zaczął zastanawiać się, czy nieśpieszne picie kawy, wypoczynek w ciepłym kocu i palenie świec naprawdę mogą prowadzić do stanu błogiego zadowolenia.  Autor Meik Wiking przekonuje, że Duńczycy stosują ten sposób na szczęście od dwustu lat.

Hygge, stan relaksu, wyciszenia i chwili z samą sobą. Niestety z badań „Polacy po godzinach” Frisco.pl wynika, że tylko 22 proc. kobiet ma czas na odpoczynek powyżej 5 godzin w ciągu tygodnia. Niemal 75 proc. z nas odczuwa zdenerwowanie minimum raz w tygodniu, a już prawie co czwarta codziennie. Sposobem na zwolnienie tempa życia i odzyskanie poczucia radości ma być hygge. Manifest hygge opiera się na 10 filarach:

Atmosfera

Duńczycy uwielbiają palić świece, gdyż wierzą, że doskonale wpływają one na nasz stan ducha. Aż połowa Duńczyków w okresie jesienno-zimowym pali świece codziennie. Rocznie przeciętny Duńczyk wypala 6 kilogramów świec.

Tu i teraz 
Sposobem na odnalezienie codziennej radości jest m.in. wyłączenie telefonów i wylogowanie z Internetu. Choć na chwilę warto cieszyć się tylko tym, co jest tu i teraz.

Przyjemności 
Dobry film, ciepły koc i dobra herbata – to duński przepis na szczęście.

Równość

W życiu liczy się myślenie „nie ja, lecz my”. Warto o tym pamiętać także w pracy.
Hygge w pracy

fot. mat pras. Frisco.pl
Wdzięczność 
Pijąc herbatę, można zanurzyć się w szczęściu, pomyśleć z wdzięcznością o wszystkich dobrych rzeczach, jakie nas dziś spotkały. Hygge polega na docenianiu ludzi i świata.

Harmonia

Żyć w zgodzie ze sobą i z innymi, zrezygnować z rywalizacji. Takie podejście do życia zapewnia odzyskanie spokoju.

Komfort

Przerwy, czas dla siebie i bliskich to podstawa filozofii hygge.

hygge

fot. mat pras. Frisco.pl

Spokój 
Co zapewnia ci spokój? Samotny wieczór z dobrym filmem, relaks w domu z bliskimi? Cokolwiek zapewnia ci spokój, rób to jak najczęściej.

Bycie razem 

Duńczycy cenią samotność, ale także czas, który spędzają z przyjaciółmi i rodziną. Może więc warto zaplanować, wzorując się na najszczęśliwszych ludziach świata, wieczór gier planszowych? To może być kapitalny sposób na spędzenie czasu.

Schronienie

Takim bezpiecznym miejscem jest dom. Duńczycy zapraszają do niego tylko tych, którym ufają.

Zobacz również: