Aluminium – jaki jest to materiał?

Czy informacja o tym, że tworzywo jest wytworzone z aluminium oznacza, że jest kiepskiej jakości? Zanim jednak da się wyrok względem użyteczności tego tworzywa lepiej zainteresować się jego właściwościami. Aluminium jest stosowany w licznych branżach. Dlaczego aluminium jest pożądanym materiałem na rynku? Aluminium, to niekosztowne oraz atrakcyjne tworzywo.

Właściwości aluminium

Aluminium – jaki jest to materiał? - IndygostyleAluminium jest materiałem, który jest lekki, a dzięki prawidłowej obróbce cieplnej stopów i domieszek aluminium – otrzymuje zwiększoną wytrzymałość. W porównaniu stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej odporne na niską temperaturę. Materiał jest doskonałym przewodnikiem, dlatego odnajduje zastosowanie w przewodach i układach elektrycznych. Jego przewodność jest podobna do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienką warstwę tlenku w sposób naturalny lub sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość mierzy ledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli warstwa zostanie uszkodzona, nie jest na stałe zniesiona, ponieważ się regeneruje. Tworzywa wykonane z tego materiału można ze sobą łączyć w trwałą konstrukcję. Do połączenia wykorzystuje się takie metody jak: sklejanie, spawanie, spajanie i zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Aluminium jest prosty w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. W większości stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową oraz gwintowanie. Aluminium nie stwarza zagrożenia dla środowiska oraz podlega recyklingowi. Dzięki temu jest bardzo dobrą alternatywą dla ciężkiej stali.

Jak wykorzystywane jest aluminium?

Aluminium jest tworzywem, które bardzo często jest stosowane. Jego użycie w projektach umożliwia osiąganie najlepszych rezultatów w parametrach takich jak: prędkość, moc, oszczędność, pojemność i inne. Ma zastosowanie w branży opakowaniowej, lotniczej, energetycznej, budowlanej, motoryzacyjnej lub kolejowej. Ten materiał jest wykorzystywany również w wytwarzaniu artykułów do domu. Niekonwencjonalne projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium mają oryginalny, industrialny charakter. Zastosowanie tego materiału jest wszechstronne i można go uznać jako materiał przyszłości.

admin